Ziņas

Digitālais līderis Aleksandrs Ļubinskis: Digitālais ceļš – solis pretī nākotnei

Digitālās prasmes mūsdienās ir kļuvušas tikpat svarīgas kā lasītprasme un rēķināšanas prasme, vajadzība pēc to izmantošanas ikdienā pastāvīgi pieaug. Aleksandra Ļubinska ikdiena ir cieši saistīta ar digitālās vides attīstību. Viņš ir Cēsu Digitālā centra vadītājs, tehnoloģiju un dizaina mācību priekšmeta skolotājs Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, tikko apguvis digitālo līderu mācības Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) īstenotās programmas “Dari digitāli” ietvaros.

Aleksandra “digitālais ceļš” sākās jau vairāk nekā pirms 25 gadiem, kad digitālo rīku izmantošana bija pavisam jauna un neierasta. Viņš uzskata, ka galvenais ir sekot līdzi laikam un spēt pielāgoties jauninājumiem.

Digitālās prasmes un iemaņas – neatsveramas mūsdienās

Ikdiena vairs nav iedomājama bez digitālajiem risinājumiem, un to izmantošana kļūst arvien izplatītāka, tāpēc digitālo prasmju apgūšana un iemaņu pilnveidošana ir ne tikai vēlama, bet arī nepieciešama. Aleksandrs uzsver: “Mēs visi kā sabiedrība vēlamies, lai procesi notiktu ļoti ātri, piemēram, pašvaldību pakalpojumi – iesniegumu sagatavošana, izziņu izsniegšana. Vēlamies saņemt ātru rezultātu, un digitālie rīki mums to nodrošina, arī pakalpojumu izmaksas šādā formātā ir krietni mazākas. Bet, lai šos pakalpojumus saņemtu, kaut kas ir jāiegulda arī pašiem – vismaz jāvēlas apgūt jaunos risinājumus un jācenšas tos pielietot. Jaunu digitālo prasmju apgūšana sniedz plašākas iespējas darba tirgū, ļaujot iegūt arī labāk apmaksātu amatu: daudzi procesi ir automatizējami, un gudra tehnoloģiju pielietošana ļauj kļūt par šo procesu vadītājiem. Viennozīmīgi plusu ir vairāk nekā mīnusu.”

Aleksandra novērojumi liecina, ka cilvēki ir kūtri digitālo prasmju apgūšanā, jo neizprot digitālos procesus un rīkus, turklāt nereti pēc digitālo prasmju apguves neredz nepieciešamību tās praktiski izmantot. Bet, ja prasmes uzreiz netiek praktiski lietotas, daudziem tā šķiet tīrā laika tērēšana – un tā arī ir. Pieaugušajiem jāmācās tas, ko ir vērts mācīties, un apgūtais uzreiz jāliek lietā, uzsver Aleksandrs.

Ir jāprot orientēties informācijā

Ikdienā cilvēki saņem ļoti daudz informācijas no dažādiem avotiem, informācijas šobrīd ir vairāk nekā jebkad. Svarīgākais ir iemācīties meklēt kvalitatīvu informāciju un orientēties tajā, kas reizēm var izrādīties liels izaicinājums.

Aleksandrs stāsta, ka, arī apgūstot digitālās prasmes, cilvēki apjūk lielajā informācijas daudzumā: “Bieži savā ikdienā sastopos ar situācijām, kad cilvēks zina, kā izmantot vienu digitālo rīku, taču nesaprot, kā tehnoloģijas un dažādi digitālie procesi strādā kopumā. Reizēm cilvēks neizprot, kuras darbības var paveikt digitālajā ierīcē bez interneta pakalpojuma un kuras nav iespējams izdarīt. Mums tiek piedāvātas neskaitāmas variācijas, kā pielietot digitālos risinājumus, taču ne vienmēr ir skaidrs, kuru no tām izvēlēties konkrētajā situācijā.”

Viena no iespējām, lai neapjuktu informācijas gūzmā un pilnveidotu savas digitālās prasmes, ir meklēt palīdzību pie tuvākā digitālā līdera.

Digitālais līderis – cilvēks, kurš var palīdzēt citiem

 “Raugoties uz sabiedrību kopumā, varu teikt, ka daļa sabiedrības ļoti veiksmīgi tiek galā ar tehnoloģijām, bet otra daļa – lielākā sabiedrības daļa – neprot izmantot digitālos rīkus. Kā jau iepriekš minēju, cilvēki vēlas, lai pakalpojumi būtu lētāki un pieejamāki, bet, neejot digitālo ceļu, tas nav iespējams,” norāda Aleksandrs.

Digitālo līderu tīklu veidošana reģionos veicina sabiedrības iespējas saņemt atbalstu un ierosmi digitālo risinājumu apgūšanai. Digitālie līderi ir cilvēki, kuri apguvuši programmas “Dari digitāli” apmācību kursu, bet vēl pirms tam izturējuši atlases procesu – kvalificējušies līderu apmācībām, izpildot īpašu iemaņu un personības testu. Digitālo līderu uzdevums ir palīdzēt ikvienam sabiedrības pārstāvim apgūt digitālās prasmes un e-risinājumu izmantošanu, gan pastāstot par tiem, gan praktiski apmācot cilvēkus.

Digitālie līderi var, piemēram, iedrošināt uzrakstīt un nosūtīt iesniegumu elektroniski, nevis doties uz pašvaldības iestādi vairāku kilometru attālumā, tā ietaupot gan laiku, gan ceļa izdevumus.

Tuvāko digitālo līderi var atrast vietnē mana.latvija.lv, kur pieejama digitālo līderu karte.