Kultūra, vaļasprieki, ceļojumi

Iepirkšanās Latvijas internetveikalos

Tirgotāji internetā,  tāpat kā tirgotāji klātienē, ir pakļauti noteiktiem normatīvajiem aktiem. Pircējiem, iepērkoties internetveikalos, tāpat kā klātienes veikalos, ir tiesības saņemt pirkumu apliecinošus dokumentus, kuri var būt nepieciešami patērētāju tiesību īstenošanai, piemēram, preces garantijas saņemšanai vai atgriešanai pārdevējam.


Ja uzņēmumam ir savs internetveikals, tam ir jābūt oficiāli reģistrētam.


Internetveikala tīmekļa vietnē ir jābūt norādītiem komersanta rekvizītiem: uzņēmuma nosaukumam, reģistrācijas numuram un kontaktinformācijai. Pēc uzņēmuma nosaukuma vai reģistrācijas numura iespējams Uzņēmumu reģistra (UR) tīmekļa vietnes meklētājā pārbaudīt, vai internetveikals ir reģistrējis savu komercdarbību un vai tam nav reģistrēti kādi darbības ierobežojumi (apturēta, izbeigta vai aizliegta darbība).


Ja norādītajā tīmekļa vietnē redzams, ka ir reģistrēts darbības ierobežojums, bet neredzat tā veidu, tomēr Jums tas ir nepieciešams, jāvēršas UR, iesniedzot informācijas pieprasījumu (elektroniski parakstītu, izmantojot saziņas kanālu e-adrese, sūtot papīrā parakstītu – pa pastu, vai sūtot caur e-pastu pasts@ur.gov.lv), maksas izziņas saņemšanai.

  

Vēl viens attālinātās iepirkšanās veids ir preču vai pakalpojumu pirkšana no pārdevējiem, visbiežāk, no privātpersonām, kuras tīmekļa vietnēs (sociālajos tīklos, sludinājumu platformās) ir ievietojušas sludinājumus par pārdošanu. Šajā gadījumā ir lietderīgi pārbaudīt tīmeklī pieejamo informāciju gan par pārdevēju, gan par vietni, kurā publicēts sludinājums.

 

Ja pārdevējs tirgo paša ražotu preci vai sniedz kādus pakalpojumus, viņam ir jābūt reģistrētam kā saimnieciskās darbības veicējam. Datus par saimnieciskās darbības veicējiem iespējams pārbaudīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datu bāzē 


Saimnieciskās darbības veicējam patērētājam ir jāizsniedz čeks, kvīts vai cits darījumu apliecinošs dokuments. Līdz ar to patērētājam ir tiesības 2 gadu laikā no preces iegādes brīža vērsties pie komersanta ar prasību par preces neatbilstību novēršanu. Tas, vai sniegt precēm garantiju – ir katra komersanta individuāls lēmums.

 

Ja cilvēks pārdod kādu viņam personīgai lietošanai paredzētu mantu, viņam nav jābūt reģistrētam kā saimnieciskās darbības veicējam.

 

Fiziskai personai, pārdodot vienu reizi 12 mēnešu periodā personīgo mantu, nav jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN), jo viens šāds darījums PVN likuma izpratnē nav uzskatāms par saimniecisko darbību. Līdz ar to  nav pamata reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta (VID) PVN maksātāju reģistrā un PVN nomaksai budžetā.

 

Iepērkoties internetā, jārēķinās ar iespējamām preču piegādes izmaksām. Tās mēdz būt atkarīgas no piegādes veida: piegāde ar kurjeru, saņemšana pastā vai pakomātā. Dažreiz pasūtījumu iespējams saņemt arī klātienē internetveikala telpās, kas ietaupa piegādes izmaksas.

Scroll Up