Uzņēmējdarbība

Internetveikala izveide

Tirdzniecība internetveikalā iespējama gan kā papildinājums klātienes tirdzniecībai (veikalam), gan arī kā vienīgais tirdzniecības kanāls.


Tirdzniecību internetā varat īstenot caur savu individuālo internetveikalu, vai izmantojot pārdošanas platformas, piemēram, “Amazon”, “eBay”, “Etsy”, “Meistardarbs”. Tiešsaistes tirdzniecība var notikt arī caur mobilajām lietotnēm.


Veidojot savu internetveikalu, Jums nepieciešams reģistrēt tīmekļa vietnes adresei domēna vārdu. Domēna vārds ir tīmekļa vietnes adreses daļa, kas atrodas starp prefiksu “www” un paplašinājumu “lv”, “com” u.c. Domēna vārdu reģistrāciju kā maksas pakalpojumu piedāvā gan dažādi privātie uzņēmumi, gan Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa (NIC).  NIC savā tīmekļa vietnē arī piedāvā iespēju pārbaudīt, vai Jūsu izvēlētais domēna vārds jau nav reģistrēts.


Veidojot savu internetveikalu vai tirgojoties kādā no pārdošanas platformām, nereti nepieciešams pārtulkot kādas vietnes saturu. Tulkošanai varat izmantot uzticamu tulkošanas platformu Hugo.lv, kurā, iekopējot tulkojamo tekstu vai tīmekļa vietnes adresi, attiecīgi iespējams pārtulkot atsevišķu tekstu vai visu tīmekļa vietnes saturu. Ikviens internetveikala uzturētājs var izmantot Hugo.lv piedāvāto tulkošanas logrīku, lai sniegtu iespēju vietnes apmeklētājiem ērti iztulkot tās saturu angļu vai krievu valodā.


Internetveikals ir jāreģistrē kā struktūrvienība, neatkarīgi no tā, vai preces tiek tirgotas klātienē vai tiešsaistē. Plašāk par struktūrvienības reģistrāciju lasiet apraksta sadaļā “Uzņēmējdarbības un struktūrvienības reģistrācija”.


Ja savu preču sortimenta identitātei esat radījis apzīmējumu, kas ļauj atšķirt Jūsu uzņēmuma preces no citu uzņēmumu precēm, Jums ir ieteicams reģistrēt preču zīmi. To iespējams ērti veikt tiešsaistē, izmantojot Patentu valdes e-pakalpojumu “Pieteikt preču zīmi”. Par preču zīmes pieteikumu un reģistrāciju ir jāmaksā pakalpojuma maksa. Lai pārliecinātos, vai attiecīgā preču zīme jau nav reģistrēta un aizsargāta, izmantojiet “Preču zīmju datubāzes”. Reģistrējot preču zīmi, ieteicams apdomāt savas preču zīmes aizsardzību ārzemēs, jo preču zīme ir aizsargāta tikai tajā valstī, kurā reģistrēta.


Ja savai precei esat izveidojis individuālu dizainu, to iespējams aizsargāt reģistrējot dizainparaugu, izmantojot Patentu valdes e-pakalpojumu “Pieteikt dizainparaugu”. Par dizainparauga pieteikumu un reģistrāciju ir jāmaksā pakalpojuma maksa. Lai pārliecinātos, vai attiecīgais dizainparaugs jau nav reģistrēts un aizsargāts, izmantojiet “Dizainparaugu datubāzes”. Reģistrējot dizainparaugu ieteicams apdomāt sava dizainparauga aizsardzību ārvalstīs, jo dizainparaugs aizsargāts tikai tajā valstī, kurā reģistrēts.


Pirms tiešsaistes tirdzniecības uzsākšanas, iepazīstieties ar noteikumiem, kuri jāievēro, veicot tirdzniecību internetā:


1. pienākums sniegt pirmslīguma informāciju jeb internetveikalā nodrošināt informāciju:

  • par preces vai pakalpojuma galvenajā īpašībām;
  • par cenu, piegādes un citām izmaksām;
  • par atteikuma tiesībām, atteikuma veidlapu;
  • par piegādi, līguma izpildi, apmaksas kārtību un citiem līguma noteikumiem;

2.   pirmslīguma informācija ir distances līguma noteikumu neatņemama sastāvdaļa;


3. pienākums pirmslīguma informāciju un līguma noteikumus nodrošināt saglabājamā veidā;


4.    pienākums apstiprināt pasūtījuma saņemšanu.

Scroll Up