Kultūra, vaļasprieki, ceļojumi

Laikraksti, žurnāli un e-grāmatas

Ja interesējaties par kādām konkrētām tēmām vai, iepazīstoties ar literatūru un aktualitātēm presē, pavadāt savu brīvo laiku, Jums varētu būt saistoši iepazīt digitālos resursus, kuros pieejami dažādi laikraksti, žurnāli un e-grāmatas.


Valodas forma un sabiedrībā aktuālas tēmas laika gaitā mainās, tomēr, pateicoties portālam Periodika.lv, Jums ir plašas iespējas iepazīt dažādu laiku preses publikācijas, lasot laikrakstus un žurnālus sākot no 18. gadsimta vidus. Izdevumus varat meklēt no piedāvātā saraksta, pēc izdošanas laika vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Izdevumi ir brīvi pieejami bez maksas. Daļa izdevumu ir aizsargāti ar autortiesībām un pieejami tikai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) un Latvijas publiskajās bibliotēkās uz vietas.


Plašāk par portāla Periodika.lv izmantošanu uzziniet video “Latvijas Nacionālās bibliotēkas portāls Periodika.lv”.

Portālā News.lv vienkopus pieejamas Latvijas nacionālo un reģionālo laikrakstu publikācijas, kā arī ziņu aģentūras BNS jaunumi. Portālā iespējams meklēt rakstus pēc vēlamajiem parametriem, piemēram, līdz 20 gadus vecus rakstus arhīvā, kā arī publikācijas kādā konkrētā novadā. Publikācijas būs pieejamas bez maksas, ja portāla datu bāzi izmantosiet kādā no pašvaldību publiskajām bibliotēkām vai LNB. Bet, lai attālināti izmantotu plašāku portāla klāstu, tajā skaitā pasūtītu maksas rakstus, reģistrējieties kā portāla lietotājs.


LNB portālā Gramatas.lnb.lv  elektroniski pieejami vairāk nekā 2500 autoru 10 000 darbi no 17. līdz 20. gadsimta beigām. Interesējošās grāmatas varat meklēt pēc autoriem, tēmām, kolekcijām vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Daļa grāmatu ir aizsargātas ar autortiesībām un pieejamas tikai LNB un Latvijas publiskajās bibliotēkās uz vietas.


Plašāk par portāla Gramatas.lnb.lv izmantošanu uzziniet video “Latvijas Nacionālās bibliotēkas Grāmatu portāls”.

Iespēju elektroniski bez maksas lasīt dažādas tematikas un žanru grāmatas nodrošina arī 3td e-GRĀMATU bibliotēka, kas pieejama reģistrētiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem. Lai saņemtu lasīšanā e-grāmatu, Jums jāreģistrējas šajā vietnē un jābūt apstiprinātam kā sistēmas lietotājam kādā no pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Tad elektroniskās grāmatas varēsiet lasīt attālināti no jebkuras vietas, kur pieejams internets.


Lai arī aizvien vairāk informācijas no digitālajām krātuvēm ir iespējams bez maksas iegūt attālināti, neapmeklējot bibliotēku, tomēr jāņem vērā, ka pagaidām visplašākais bezmaksas publikāciju klāsts ir pieejams tieši LNB un pašvaldību publisko bibliotēku telpās. LNB nodrošina piekļuvi tiešsaistes abonētajām datubāzēm. Vairākas no tām reģistrētiem bibliotēkas lasītājiem ir pieejamas arī ārpus bibliotēkas telpām. Lasītāji var pieteikties individuālajai piekļuvei un pētīt materiālus, neatkarīgi no atrašanās vietas.


Projekta “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros iedzīvotājiem gan LNB, gan augstskolu, gan pašvaldību publiskajās bibliotēkās tiek piedāvātas dažādas elektroniskās publikācijas – latviešu, angļu un krievu valodā  – elektroniskās grāmatas un žurnāli, tematiskās kolekcijas, zinātniskā literatūra un multimediāli materiāli. Reģistrētajiem bibliotēku lietotājiem atsevišķi elektroniskie resursi bez maksas tiek piedāvāti arī attālināti – ārpus bibliotēkas telpām.

Scroll Up