Ziņas

Latvijas atvērto datu portālā sabiedrībai bezmaksas pieejamas vairāk nekā 160 dažādu datu kopas

Informācija medijiem  10.12.2018.

Kopš 2017. gada sabiedrībai pieejams Latvijas atvērto datu portāls, sniedzot bezmaksas pieeju dažādiem valsts pārvaldes datiem. Pašlaik portālā publicētas jau vairāk nekā 160 datu kopas, tostarp bez maksas tiek publicēti ģeotelpiskie dati, kas iepriekš bija pieejami tikai par maksu.

Ar Ministru kabineta lēmumu šogad noteikts, ka Valsts zemes dienestam (VZD) un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrai (LĢIA) jāatver ģeotelpisko datu kopas, tās sabiedrībai padarot pieejamas bez maksas. Jau pašlaik portālā pieejama tāda informācija kā topogrāfiskā karte mērogā 1:50 000 visas Latvijas teritorijai, Latvijas pārskata karte mērogā 1:250 000 visas valsts teritorijai un  digitāls reljefa modelis ar regulāro tīkla soli 20 m visai Latvijas teritorijai. Bez maksas atrodama arī Latvijas vietvārdu datu bāze un ģeodēziskā tīkla datu bāze. Pavisam drīz plānots publicēt arī Latvijas ortofoto karti krāsainā spektrā.

“Līdz ar mobilo lietotņu, mākslīgā intelekta, mašīnmācīšanas un citu jauno tehnoloģiju uzplaukumu, kas izmanto liela apjoma datus, ir ievērojami mainījusies mūsu ikdiena. Dati ir jaunu vērtību radīšanas resurss, to apjomi un nozīme ar katru dienu pieaug, un Latvijas Atvērto datu portāls kļūst par arvien vērtīgāku avotu gan žurnālistiem, gan pētniekiem, gan studentiem un skolēniem u.c. sabiedrības locekļiem. Publicēto datu kopu skaits pieaug gandrīz ik dienu, un tas ir būtiski, domājot par arvien plašāku moderno tehnoloģiju integrāciju valsts pārvaldē, kā arī inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanu nākotnē,” saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.

Iepriekš minētās datu kopas u. c. valsts pārvaldes iestāžu informācija ikvienam interesentam pieejama https://data.gov.lv .

Par atvērto datu tendencēm Latvijā u.c. inovāciju attīstību ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju (ĢIT) jomā un izpētē pārrunāja dažādu jomu profesionāļi Latvijas ĢIT konference 2018, kas notika 7. decembrī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu centrā. Konferenci organizē Latvijas ĢIT un attālās izpētes profesionāļi – Latvijas ĢIS biedrība, Vides risinājumu institūts, SIA “Autentica”, SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Mikrokods”, SIA “HERE Technologies”, SIA “Mērniecības datu centrs”. Konferenci atbalsta Latvijas Universitāte, VARAM, LMT Straume un EUROGI (Eiropas ģeogrāfiskās informācijas jumta organizācija).

 

Papildu informācija:

Vita Krieviņa

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Peldu iela 25, Rīga, LV 1494

Tālr.: 67026533

E-pasts: prese@varam.gov.lv

 

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .