Ziņas

Latvijas iedzīvotāji jau vairāk nekā 120 dzīves situācijas var risināt digitāli

Informācija medijiem 30.08.2018.

Latvijā strauji attīstās e-pārvalde, par ko liecina augstie rādītāji e-pakalpojumu nodrošināšanā – šogad Latvija ierindojusies trešajā vietā Eiropā tiešsaistes pakalpojumu nodrošināšanā uzņēmējiem , astotajā vietā Eiropas Savienībā (ES) valsts pakalpojumu elektroniskajā pieejamībā , kā arī devītajā vietā ES digitālo publisko pakalpojumu sniegšanā . Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv sabiedrībai pašlaik pieejami vairāk nekā 500 e-pakalpojumi, kas apvienoti vairāk nekā 120 dzīves situācijas, ko jau pašlaik Latvijas iedzīvotāji portālā Latvija.lv var risināt digitāli.

Portālā Latvija.lv e-pakalpojumus patlaban izmanto vairāk nekā 880 tūkst. lietotāju, un tajā pieejamie elektroniskie pakalpojumi 2017. gadā uzsākti ap 10 milj. reižu. Lai ikvienam palīdzētu ērtāk un vieglāk orientēties plašajā e-pakalpojumu piedāvājumā, gan portālā Latvija.lv, gan arī atbalsta vietnē daridigitaliarhivs.lv pieejami dzīves situāciju apraksti, kas vienuviet apvieno dažādu e-risinājumu (IKT platformu, e-rīku un e-pakalpojumu) secīgus izmantošanas soļus. Šie e-risinājumi cilvēkam ļauj veiksmīgi atrisināt formalitātes, kas saistītas ar konkrēto dzīves situāciju, piemēram, dzīvesvietas maiņa, darba maiņa, bērniņa piedzimšana, uzņēmuma dibināšana un daudzas citas situācijas.

“Pateicoties pieaugošajai sabiedrības izpratnei par digitālās vides sniegtajām priekšrocībām, Latvijā turpina pieaugt e-pakalpojumu lietotāju skaits. Lai e-risinājumi būtu saprotami un pieejami maksimāli plašam cilvēku lokam, notiek nepārtraukts darbs pie e-risinājumu un to aprakstu pilnveidošanas. Jau pašlaik cilvēkiem nav nepieciešams pārzināt katru e-pakalpojumu, bet gan jāspēj atpazīt aktuālo dzīves situāciju, lai to atrisinātu digitālajā vidē. Lai ietaupītu laiku un naudu, ir jāmaina tikai savi ikdienas ieradumi un jāuzdrīkstas pamēģināt,” skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jautājumos Edmunds Beļskis.

Lai sniegtu palīdzību e-pakalpojumu lietošanā ikvienam, kas vēl nejūtas pārliecināti par savām digitālajām prasmēm, Latvijā integrētās komunikācijas un mācību programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek mācīti 6000 digitālo aģentu – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldības iestāžu darbinieki. Digitālie aģenti ir vēstneši, kas ne tikai paši ir apguvuši un izmanto valsts iestāžu piedāvātos e-risinājumus dažādu dzīves situāciju risināšanā, bet arī, veicot savus ikdienas pienākumus dalās zināšanās, un palīdz iedvesmot to izmantošanā savus klientus un citus līdzcilvēkus. Lai uzzinātu sev tuvākā digitālā aģenta atrašanās vietu (bibliotēka/izglītības iestāde), aicinām iepazīties ar digitālo aģentu tīkla karti, kas pieejama portālā daridigitaliarhivs.lv.

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.

Papildu informācija:
Anda Zaļepska
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67026905
E-pasts: Anda.Zalepska@varam.gov.lv

 

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .