Ģimene, bērni

Medicīnas izdevumi un informācija par veselību

Sasniedzot pilngadību, maksa par medicīnas pakalpojumiem var mainīties un parādās jaunas iespējas izmantot dažādus e-pakalpojumus.

Elektroniski portālā E-veselība un Latvija.lv būs pieejami tikai tie dati, kurus veselības aprūpes iestāde ir iesūtījusi vai ievadījusi vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā!

Veselības pamatdati

Ikviens iedzīvotājs var iepazīties ar saviem veselības pamatdatiem (diagnozēm, alerģijām u.c.) un citu informāciju portālā Latvija.lv un eveseliba.gov.lv.

 

Portālā Latvija.lv pieejamā informācija:

 

 

Ja izmantosiet E-veselības portālu, būs iespējams apskatīt informāciju par:

 

Ja vēlaties uzzināt, kas apskatījis Jūsu veselības datus, izmantojiet portālā Latvija.lv e-pakalpojumu “Kas skatījies manus medicīnas datus”, bet e-pakalpojumā “Atgādinājumi pacientam” varēsiet pieteikties saņemt informāciju par savām plānotajām, nepieciešamajām vai notikušām aktivitātēm veselības jomā, un izvēlēties paziņojumu saņemšanas kanālu.

 

Uzziniet vairāk par ar veselību saistītiem e-pakalpojumiem dzīves situācijas aprakstā Informācija par manu vai bērnu veselību.

 

Pacienta iemaksa

Viens no maksājumiem, ar kuru ārstniecības iestāžu apmeklētājiem jāsaskaras visbiežāk, ir pacienta iemaksas. Lielākā pakalpojuma izmaksu daļa tiek segta no valsts budžeta līdzekļiem, bet daļa jāmaksā pacientam pašam – tā ir pacienta iemaksa.

 

Bērni līdz 18 gadu vecumam ir atbrīvoti no pacienta iemaksu veikšanu, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Sasniedzot pilngadību, valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus turpina saņemt atbilstoši nosacījumiem, kas attiecas uz pieaugušajiem.

 

Pacienta iemaksas apjoms ir atkarīgs no sniegtā pakalpojuma – ar pilnu pacienta iemaksu sarakstu un to apmēriem varat iepazīties Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē.

 

Zobārstniecība

Iedzīvotājiem līdz 18 gadiem valsts apmaksā zobārstniecības pakalpojumus, ja zobārstam ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Pirms pilngadības sasniegšanas valsts apmaksā arī pirmreizēju konsultāciju pie ortodonta (iedzimtu sejas-žokļu šķeltņu gadījumos – līdz 22 gadiem).

 

Reizi gadā bērniem tiek apmaksāta arī zobu higiēna – 2 līdz 18 gadu vecumā. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā. Pēc pilngadības sasniegšanas zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumi pieejami par maksu.

 

Informācija par ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības veselības aprūpes pakalpojumus, pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē.

 

Vakcinācija

Vakcinācija ir efektīvs infekcijas slimību profilakses līdzeklis. Vakcinācija pasargā no infekcijām, novērš smagu slimības gaitu un komplikācijas infekcijas slimības gadījumā.  Ik gadu, pateicoties vakcinācijai, pasaulē izdodas pasargāt vairāk nekā 2,5 miljonus bērnu dzīvību.

Par valsts apmaksāto vakcināciju un tās pieejamību dažādām vecuma grupām vairāk varat uzzināt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Scroll Up