Uzņēmējdarbība

Pasūtījumu piegāde un apmaksa

Īstenojot tirdzniecību internetā, noteikti ir jāpadomā par pircēju pasūtījumu saņemšanas kanāliem. Tā var būt piegāde ar kurjeru, pastu, saņemšana pakomātā vai internetveikala telpās.

 

Vēlamākais sūtījuma izvēles veids ir reģistrēts (ierakstīts) vai eksprespasta sūtījums. Šādu sūtījumu interneta “track-trace” sistēmā ir iespējams izsekot sūtījuma ceļam visos tā pārkraušanas posmos. Lai veicinātu pircēju apmierinātību, ir svarīgi viņus pirms pasūtījumu veikšanas informēt par paredzamo piegādes ilgumu.

 

Veicot piegādi uz trešajām valstīm, ārpus Eiropas Savienības (ES), sūtījums ir jādeklarē muitā, noformējot eksporta deklarāciju. Ja sūtījuma kopējā vērtība ir līdz 1000 eiro un tas tiek nosūtīts ar Latvijas Pasta starpniecību, deklarēšanu var veikt pats pasts. Latvijas Pasta veiktajiem pasta sūtījumiem muitošanas process notiek atviegloti, jo Latvijas Pastam ir tiesības deklarēt preces, izmantojot pasta deklarāciju, kas ir īpaša noteikta deklarēšanas kārtība.

 

Ja sūtījums, kura vērtība ir līdz 1000 eiro, tiek nogādāts ar kurjerpasta starpniecību, iespējama mutiska deklarācija un pilnvarojums kurjerpastu veikt sūtījuma deklarēšanu muitā.

 

Ja sūtījums uz trešajām valstīm pārsniedz 1000 eiro vērtību, nepieciešams aizpildīt un iesniegt standarta eksporta deklarāciju. To iespējams izdarīt attālināti Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS), kurai iespējams pieslēgties caur Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmu (VID EDS).

 

Parūpējieties arī par pasūtījumu apmaksas veidiem un informējiet par tiem patērētājus, noteikumus atrunājot internetveikala tīmekļa vietnē pirms pirkumu veikšanas. Apmaksa var būt iespējama ar pārskaitījumu vēl pirms pasūtījuma saņemšanas (priekšapmaksa)  vai skaidrā naudā vai arī ar pārskaitījumu pie pasūtījuma saņemšanas (pēcapmaksa). Jebkurā gadījumā Jums pircējam jāizsniedz darījumu apliecinošs dokuments un jāparedz preču un naudas atgriešanas nosacījumi gadījumos, ja pasūtījumi neatbilst līguma nosacījumiem.

 

Ja tirgojat digitālā satura produktus, piemēram, elektroniskās grāmatas, spēles, video un mūzikas failus, tos pircējiem varat piegādāt tiešsaistes veidā vai informācijas nesējā (DVD, CD u.tml.).

 

Ja pārdošana (darījums ar fizisku personu, kura nav individuālais komersants un nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja) norit kā skaidras naudas darījums, un darījuma summa vienā operācijā pārsniedz 3000 eiro, komersantam tas ir jādeklarē. Deklarācija jāiesniedz līdz nākamā gada 1. februārim. Visērtāk to izdarīt VID EDS.

 

Ja darījums skaidrā naudā norit ar juridisku personu, individuālo komersantu vai saimnieciskās darbības veicēju, deklarācija ir jāiesniedz abām pusēm (gan pārdevējam, gan pircējam), ja darījuma summa pārsniedz 1500 eiro. Deklarāciju jāiesniedz par mēnesi līdz nākamā mēneša 15. datumam.

 

Darījuma dalībniekiem (gan juridiskām, gan fiziskām personām) nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās) neatkarīgi no tā, kādā laika periodā šie darījumi notiek. Noteiktais ierobežojums nodokļu maksātājiem veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7 200 eiro, ir attiecināms uz katru atsevišķu darījumu ar vienu darījuma partneri.

Scroll Up