Informācija medijiem 28.02.2019.
No šā gada 1. janvāra Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir iespēja izmantot mūsdienīgu un ērtu rīku saziņai ar valsts iestādēm, proti, oficiālo elektronisko adresi jeb e-adresi, kas pieejama valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv. E-adresei jau pieslēgušās vairāk nekā 3000 personas.
E-adrese ikvienam pieejama bez maksas un iedzīvotājiem tās lietošana ir brīvprātīga. Lai novērstu iespējamus pārpratumus e-adrese lietošanā, kliedējam piecus izplatītākos mītus.
Par to, kas ir e-adrese, tās ieguvumiem un ērtībām, ko tā sniedz, var lasīt vietnē daridigitaliarhivs.lv sadaļā “E-adrese”.
Mīts: E-adrese ir tikai kārtējais e-pasts
Patiesība: E-adreses risinājumu var pielīdzināt jau ierastajai internetbankai – slēgtā vidē, vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv, ikvienam e-adreses lietotājam pieejams personalizēts un drošs konts, kas nodrošina oficiālo ziņojumu sūtīšanu, saņemšanu un glabāšanu. Izveidojot e-adresi, lietotājs saņems visas tās ziņas no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz deklarēto adresi.
E-adrese paredzēta valsts saziņai ar iedzīvotājiem un uzņēmējiem, nevis sarakstei divu privātpersonu starpā. Atšķirībā no sarakstes e-pastā, nepastāv arī nevēlama satura (mēstuļu) pārsūtīšana un saņemšana. Tiesa, jūsu ērtībai, izveidojot e-adresi, jums ir iespēja norādīt savu e-pasta adresi, uz kuru saņemsiet informāciju par saņemtajiem ziņojumiem e-adresē.
Mīts: Lai piekļūtu savai e-adresei, jābūt derīgai pasei
Patiesība: Lai izveidotu e-adresi, ir nepieciešama personas apliecība jeb eID karte ar aktivizētu e-parakstu. Tādi dati kā pases numurs, izdošanas laiks un termiņš e-adreses izveidošanas procesā nav iesaistīti.
E-adresei ir noteiktas augstas drošības prasības, un tai piekļūt portālā Latvija.lv var ar noteikta līmeņa (valsts garantētiem) elektroniskās identitātes līdzekļiem. Šobrīd tie ir personas apliecība (eID karte), mobilā lietotne eParaksts mobile vai eParaksts karte juridiskām personām.
Mīts: Drīzumā e-adreses lietošana visiem būs obligāta un nelietošanas gadījumā var draudēt sods
Patiesība: E-adreses izmantošana ir obligāta visām valsts un pašvaldību iestādēm, bet no šā gada 1. februāra tā jālieto arī rezerves karavīriem. No 2020. gada sākuma e-adrese saziņai ar valsti būs obligāti jāizmanto uzņēmējiem.
Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga un to jebkurā laikā var izveidot portālā Latvija.lv, tāpat iedzīvotājiem ir iespēja to “deaktivizēt” jeb atteikties no e-adreses lietošanas.
Šobrīd e-adresei jau pieslēgušās 2600 valsts un pašvaldību iestādes un vairāk nekā 3000 personas.
Mīts: Par e-adreses lietošanu jāmaksā abonēšanas maksa
Patiesība: E-adreses izveidošana un lietošana ir bez maksas. Vienreizēja maksa ir jāmaksā par personas apliecības jeb eID kartes saņemšanu (valsts nodeva, kuru jāmaksā, piesakot dokumentu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē). Savukārt eID kartē iekļautais e-paraksts tiek nodrošināts neierobežotu reižu skaitu un ir bez maksas. Tāpat maksa netiek piemērota, izmantojot mobilās aplikācijas eParaksts mobile risinājumu.
Mīts: Digitālo pastkastīti var izveidot tikai Latvijā dzīvojošas personas
Patiesība: E-adrese ir pieejama jebkurai personai, kurai ir Latvijā piešķirtais personas kods un kura ir sasniegusi 14.gadu vecumu, tātad – arī tiem, kuri dzīvo ārvalstīs. Proti, savu e-adresi var izveidot, atrodoties jebkurā pasaules vietā, kur vien pieejams internets. Kā jau iepriekš norādīts, e-adreses izveidošanai nepieciešama eID karte ar aktivizētu e-parakstu vai mobilā telefona lietotne eParaksts mobile.
E-adrese risinājums ir ļoti ērts iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuri ilgstoši uzturas ārzemēs mācību, darba vai citu iemeslu dēļ. Izmantojot e-adresi, nav jāuztraucas par vēstules pazušanu, piemēram, ja Latvijas pilsonis sūta iesniegumu valsts iestādei Latvijā no savas dzīvesvietas citā Eiropas valstī.
Papildu informācija:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.
Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.