Tiesību aizsardzība

Sabiedrības iniciatīvu iesniegšana un parakstīšana

Lai paplašinātu iedzīvotāju līdzdalību likumdošanā, Saeima ir paredzējusi, ka ne mazāk kā 10 000 pilsoņu var vērsties tajā ar Kolektīvo iesniegumu.

Līdzdalības iespējas no 16 gadu vecuma

No 16 gadu vecuma portālā  ManaBalss.lv Jums ir tiesības parakstīt sabiedrības iniciatīvas, kuras tiek virzītas izskatīšanai Saeimā. Aplūkot iniciatīvas, par kurām tiek vākti iedzīvotāju paraksti, kā arī parakstīties par sev tīkamāko ideju varat:

  • portālā ManaBalss.lv. Lai skatītu un parakstītu iniciatīvu, pieslēdzieties ar internetbanku (lai saņemtu informāciju par Jūsu vārdu, uzvārdu un personas kodu). Publiski būs pieejams tikai Jūsu vārds un uzvārds. Ja iniciatīvas rezultātā tiks savākti nepieciešamie 10 000 paraksti un iniciatīva tiks virzīta izskatīšanai Saeimā, pēc Saeimas pieprasījuma, parakstītāju datu bāze tiks salīdzināta ar Fizisko personu reģistru, lai pārbaudītu visu parakstītāju autentiskumu. Portālā ManaBalss.lv iesniegtās iniciatīvas nav pilnais likumdošanas priekšlikums. Pilno priekšlikumu vēlāk izstrādā pati Saeima, ja tā iniciatīvas ideju atbalsta.

Par katru iniciatīvu varat balsot tikai vienu reizi!

Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu, un kas atbilst Saeimas juridiskajiem kritērijiem, nonāk Saeimā. Iedzīvotāji arī var vākt parakstus par inicatīvu iesniegšanu kādā no pašvaldībām. Šajā gadījumā nav noteikts konkrēts nepieciešamo parakstu skaits un to izlemj paši iniciatīvas autori.

Ja esat sasniedzis 16 gadu vecumu un Jums rodas ideja,

  • kura līdzcilvēku un valsts dzīvi varētu padarīt labāku;
  • un kuru vēlaties virzīt izskatīšanai Saeimā,

→ izmantojiet tiesības iesniegt iniciatīvu platformā ManaBalss.lv.

Lai izveidotu jaunu iniciatīvu portālā ManaBalss.lv, izvēlieties sadaļu “Izveidot jaunu iniciatīvu” un autorizējieties  ar internetbanku. Pēc autorizēšanās Jūs varēsiet iepazīties ar visiem soļiem, kas jāizpilda iniciatīvas iesniegšanai.

Lai Jūsu iniciatīva tiktu publicēta portālā ManaBalss.lv, tai ir jāatbilst kvalitātes kritērijiem.

Jūsu iesniegtā iniciatīva tiks izskatīta ne ilgāk kā 3 darba dienu laikā. Jūs saņemsiet ziņu par to, vai iniciatīvā nepieciešami labojumi vai papildinājumi. Ja Jūsu iniciatīva atbildīs visām prasībām, tā tiks apstiprināta publicēšanai un parakstu vākšanai. ManaBalss.lv komanda dos ieteikumus un padomus, kā labāk īstenot parakstu vākšanas kampaņu.

Kad savākti 10 000 paraksti, iniciatīvu var iesniegt izskatīšanai Saeimā. Termiņš, kurā šie paraksti ir jāsavāc, nav noteikts. Pirms iniciatīvas iesniegšanas Saeimā varat sazināties ar portālu  ManaBalss.lv, kas palīdzēs gan sagatavot iesniegumu, gan paskaidros, kā notiek savākto parakstu nodošana Saeimai.

 

Līdzdalības iespējas no 18 gadu vecuma

Ja esat Latvijas pilsonis, no 18 gadu vecuma Jums ir tiesības piedalīties parakstu vākšanā arī par Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) reģistrētu likumprojektu, Satversmes grozījumu projektu vai parakstīt Saeimas atsaukšanas ierosinājumu. Parakstīties par CVK reģistrētām  iniciatīvām iespējams gan pašvaldībās klātienē, gan elektroniski portālā Latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu “Parakstīšanās par vēlētāju iniciatīvām”. Lai parakstītos par izvēlēto iniciatīvu, Jums parakstu vākšanas veidlapā jāidentificējas ar kādu no portālā Latvija.lv piedāvātajiem rīkiem – internetbankas piekļuvi, eID vai e-paraksta viedkarti. E-pakalpojums ir bez maksas.

Ja esat Latvijas pilsonis, 18 gadu vecuma sasniegšana Jūsu līdzdalības iespējas būtiski paplašina, jo Jūs:

  • iegūstat balsstiesības Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās (Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās Latvijā varat piedalīties arī, ja esat citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis un uzturaties Latvijā);
  • varat piedalīties tautas nobalsošanās;
  • varat parakstīties par Eiropas pilsoņu iniciatīvām;
  • varat kandidēt pašvaldību vēlēšanās no 18 gadu vecuma, Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās – no 21 gada vecuma (kandidēt Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās iespējams arī, ja esat Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis un uzturaties Latvijā).
Scroll Up