Ziņas

Vairāk nekā 20 tūkstoši lietotāju uzsākuši lietot “eParaksts mobile”

Informācija medijiem 28.09.2018.

Šī gada pirmajos astoņos mēnešos e-paraksts lietots jau vairāk nekā četrus miljonus reižu, turklāt VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) izstrādāto mobilo lietotni “eParaksts mobile” kopš gada sākuma uzsākušas lietot jau vairāk nekā 20 tūkstoši personu.

E-paraksta izmantošanas apjoms gan privātajā, gan publiskajā sektorā pieaug katru gadu – 2012. gadā tas bija 2,2 miljoni reižu, tad pērn jau 4,8 miljoni. Aizvadītajā gadā e-paraksts tika lietots visas 365 dienas.

“Valsts piedāvātie e-pakalpojumi kļūst aizvien populārāki iedzīvotāju vidū. Spilgts apliecinājums tam ir gan portāla Latvija.lv lietotāju skaita pieaugums, gan e-paraksta izmantošanas kāpums. E-paraksta lietotāji ātri, lēti un ērti interneta vidē var sazināties ar valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī ar e-pakalpojumu sniedzējiem, bez maksas pārbaudīt saņemtu elektroniski parakstītu dokumentu autentiskumu, tā taupot kā naudu, tā laiku. Tendence, ka Latvijas sabiedrība arvien vairāk izvēlas savas dzīves situācijas risināt elektroniski, ir pozitīvs signāls valsts e-pārvaldei, ka ejam pareizajā virzienā un cilvēki novērtē valsts sniegtās iespējas un radītos digitālos risinājumus,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.

Gada pirmajos mēnešos eID karte dokumentu parakstīšanai izmantota jau vairāk nekā 500 000 reižu – tikpat, cik pērn kopumā. Sākot no 2019.gada eID kartēs bez maksas tiks iekļauts neierobežots e-parakstīšanas reižu skaits. Šobrīd drošs e-paraksts iekļauts vairāk nekā 300 000 kartēs.

Iedzīvotājiem šobrīd pieejami trīs e-paraksta rīki dokumentu parakstīšanai – personas apliecība (eID karte), portāls eParaksts.lv, kā arī kopš septembra sākuma – mobilā lietotne eParakstsLV, kas nodrošina jau parakstītu dokumentu pārbaudi, parakstīšanu, kā arī nosūtīšanu adresātam. Lai parakstītu dokumentus lietotnē “eParakstsLV”, vispirms ir jāiegūst (jānoslēdz līgums par lietones lietošanu) lietotne “eParaksts mobile” un jāizveido eParaksta parole portālā “eParaksts.lv”.

Kopš gada sākuma, kad tika ieviesta mobilā lietotne “eParaksts mobile”, kas nodrošina identitātes apliecināšanu, paplašinājušās arī tās izmantošanas iespējas un šobrīd ar mobilo lietotni var apliecināt e-identitāti arī portālā Latvija.lv un citviet.

Ja iedzīvotājiem nepieciešama palīdzība uzsākot e-paraksta lietošanu, telefoniski konsultāciju var saņemt darba dienās no plkst. 8.00 līdz 20.00 zvanot uz tālruni 67108787. Vairāk par dokumentu parakstīšanu ar elektronisko parakstu skatīt vietnē mana.latvija.lv.

 

Papildu informācija:

Vita Krieviņa

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Peldu iela 25, Rīga, LV 1494

Tālr.: 67026533

E-pasts: vita.krievina@varam.gov.lv

www.varam.gov.lv

 

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” laikā tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .