Valsts apmaksātā medicīniskā aprūpe pirms grūtniecības, grūtniecības un pēcdzemdību periodā

Valsts apmaksātā medicīniskā aprūpe pirms grūtniecības, grūtniecības un pēcdzemdību periodā

Valsts atbalsts medicīniskās apaugļošanas procedūrām

 

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi – speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana, kompensējamie medikamenti u.c.

 

Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam. Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 37 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram bez tā sasaldēšanas.

 

Vairāk informācijas par valsts atbalstu medicīniskās apaugļošanas procedūrām – Medicīniskā apaugļošana.

 

Valsts apmaksāti ginekologa pakalpojumi

 

Vietnē rindapiearsta.lv pieejama informācija par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologa konsultācija(meklētājā “Pakalpojums” jānorāda “Ginekologa konsultācija”). Vietnē rindapiearsta.lv var uzzināt, kuras ārstniecības iestādes sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un, kur tos var saņemt ātrāk. Gaidīšanas laiks dažādās ārstniecības iestādēs ir atšķirīgs. Ja valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai vienā ārstniecības iestādē jāgaida rindā, pacientam ir tiesības vērsties citā ārstniecības iestādē, kurā gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka. Informāciju par gaidīšanas rindu garumu ārstniecības iestādes apkopo reizi mēnesī, līdz ar to gaidīšanas rindu pārskatiem ir informatīvs raksturs un tie var neatspoguļot informāciju uz aktuālo datumu. Aktuālāko informāciju par rindu garumiem var noskaidrot, sazinoties ar konkrētas ārstniecības iestādes reģistratūru.

 

Ja konstatēta daudzaugļu grūtniecība:

 

Daudzaugļu grūtniecība pieskaitāma pie riska grupas grūtniecības, līdz ar to tajā gadījumā veic ultrasonogrāfiju arī 34-36 grūtniecības nedēļā, atšķirībā no vienaugļu grūtniecības bez citiem riska faktoriem.

 

Pie kā var stāties uzskaitē?

 

Uzskaitē var stāties pie ginekologa, savukārt, ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, var vērsties pie ģimenes ārsta vai vecmātes. Topošai māmiņai ir jāstājas medicīniskā uzskaitē pie ārsta. Vēlams to darīt jau līdz 12. grūtniecības nedēļai jeb pirmajos trīs grūtniecības mēnešos. Atbilstoši Dzemdību palīdzības noteikumiem grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību periodā,  pirmreizējais apmeklējums noteikts no 8. līdz 12. grūtniecības nedēļai.

 

Kā atrast valsts apmaksātus ārstus?

 

Informācija par valsts apmaksātiem ārstiem atrodama Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē sadaļas “Iedzīvotājiem” apakšsadaļā “Valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi”.

 

 

Dzemdību norises vietas

 

Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības – proti, grūtnieces vīrs vai kāds cits tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas.

 

Valsts apmaksātu dzemdību palīdzību sniedz:

 

 • Rīgas Dzemdību nams (Miera iela 45, Rīga) – tālr. 67011222
 • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Pilsoņu iela 13, Rīga) – tālr. 67069600
 • Siguldas slimnīca (Lakstīgalas iela 13, Sigulda) – tālr. 67973973
 • Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība (Bērzpils iela 1a, Balvi) – tālr. 64473145
 • Daugavpils reģionālā slimnīca (Vasarnīcu iela 20, Daugavpils) – tālr. 65405282
 • Dobeles un apkārtnes slimnīca (Ādama iela 2, Dobele) – tālr. 63781145
 • Jēkabpils reģionālā slimnīca (Andreja Pormaļa iela 125, Jēkabpils) – tālr. 65237810
 • Jelgavas pilsētas slimnīca (Brīvības bulvāris 6, Jelgava) – tālr. 63027606
 • Jūrmalas slimnīca (Vienības prospekts 21/19, Jūrmala) – tālr. 67754076
 • Kuldīgas slimnīca (Aizputes iela 22, Kuldīga) – tālr. 63374001
 • Liepājas reģionālā slimnīca (Slimnīcas iela 25, Liepāja) – tālr. 63403222
 • Madonas slimnīca (Rūpniecības iela 38, Madona) – tālr. 64807046
 • Ogres rajona slimnīca (Slimnīcas iela 2, Ogre) – tālr. 65046161
 • Preiļu slimnīca (Raiņa bulv.13, Preiļi) – tālr. 65321716
 • Rēzeknes slimnīca (18.Novembra iela – 41, Rēzekne) – tālr. 64603371
 • Vidzemes slimnīca (Jumaras iela 195, Valmiera) – tālr. 64202600
 • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Inženieru iela 60, Ventspils) – tālr. 63622658

 

Dzemdību pakalpojumi

 

Dzemdību palīdzība tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Ja papildus grūtniece izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, paaugstināta komforta palātu vai konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

 

Tarifā, atbilstoši kuram valsts maksā ārstniecības iestādei par dzemdību palīdzības sniegšanu, ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem, lai iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem, tajā skaitā dzemdību komplektu.

 

Papildus ārstniecības iestāde var piedāvāt saņemt maksas pakalpojumus, bet to neizmantošana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas dzemdības. Maksas pakalpojumu saņemšana ir pacienta brīva izvēle.

 

 

Informācijas apkopojums par grūtniecību un dzemdībām pieejams Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Grūtniecība un dzemdības“.