VARAM aicina iesaisties akcijā “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!”

VARAM aicina iesaisties akcijā “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!”

Informācija medijiem 19.10.2020.

Kā digitālās tehnoloģijas var palīdzēt, strādājot vai mācoties attālināti? Atbildi uz šo sabiedrībā un biznesa vidē patlaban tik aktuālo jautājumu varēs rast ikviens interesents, iesaistoties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkotajā ikgadējā akcijā “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!”, kas norisināsies no šā gada 19. oktobra līdz 25. oktobrim.

Šā gada pavasarī Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija strauji mainījusi sabiedrības paradumus, veicinot pakalpojumu pieteikšanu attālināti – telefoniski vai elektroniski. Liela daļa iestāžu klientu apkalpošanu klātienē veic tikai pēc iepriekšējā pieraksta, bet atsevišķas iestādes ir pārgājušas uz pakalpojumu sniegšanu pilnībā attālināti. Tādēļ, lai mudinātu sabiedrību pieteikt valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumus elektroniski, kā arī izmantot valsts piedāvātos digitālos rīkus (e-paraksts, e-adrese u.c.) ikdienas dzīves situāciju ērtākai un ātrākai risināšanai tiešsaistē, VARAM aicina piedalīties akcijā “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!”, kurā vēlamies uzsvērt, ka darīt digitāli – tas ir mūsdienīgi, ērti, ātri, vienkārši un droši.

“Covid-19 infekcijas ierobežojumi ir parādījuši, cik svarīgi mūsu ekonomikai ir kļuvuši digitālie rīki, savienojamība, dati, mākslīgais intelekts un mākoņpakalpojumi, kā arī digitālās prasmes, kas uztur mūsu ekonomiku un sabiedrību, ļaujot turpināt darbu, izsekot vīrusa izplatībai un meklēt risinājumus.” – uzver VARAM ministrs Juris Pūce. “Latvija šajā pandēmijas laikā ir parādījusi digitālo iespēju milzīgo nozīmi – iestādēm pārejot uz attālinātu darbu un saziņu ar klientiem, ir pilnībā nodrošināta iespēja saņemt dažādus pakalpojumus attālināti. Līdz šim tas bija ērts veids, kā ietaupīt laiku un resursus, kas pandēmijas apstākļos ir kļuvis par nozīmīgu iespēju savas un sabiedrības veselības nodrošināšanā. Un šogad akcija “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!” (iepriekš – “Dienas bez rindām”) būs unikāla ar to, ka visas aktivitātes notiks attālināti. Katru dienu dažādu iestāžu pārstāvji un uzņēmēji stāstīs un informēs par to, ko var izdarīt attālināti, kad tas nu jau ir ne tikai ērti, bet pat nepieciešami. Aicinām izmantot šo iespēju!”

Akcija “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!” ilgs vienu nedēļu untiks atklāta 19. oktobrī plkst. 10.00  ar tiešraidi programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” profilos sociālajos tīklos Facebook, Youtube, kā arī vietnē daridigitaliarhivs.lv un portālos lsm.lv un tvnet.lv. Šajās vietnēs tiešraidē būs skatāmi arī pārējo dienu vebināri.

Atklāšanas pasākumā piedalīsies ministrs J. Pūce, kurš diskusijā ar Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvi Elīnu Dimiņu pārrunās aktuālāko situāciju valstī saistībā ar COVID-19 izplatību, un cik nozīmīga ir dažādu e-pakalpojumu izmantošana īpaši šobrīd.Savukārt pēc diskusijas VARAM informēs par dažādiem izstrādātajiem valsts risinājumiem, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra pārstāvis atgādinās par e-paraksta priekšrocībām un Ārlietu ministrija informēs par attālinātā pieraksta sistēmu.

Sākot ar otrdienu – katra vebināra diena būs veltīta kādai noteiktai tematikai (kultūrai, nodarbinātībai, uzņēmējdarbībai, vides aizsardzībai), par ko attiecīgi runās pārstāvji no Latvijas Nacionālās Bibliotēkas, Uzņēmumu reģistra, Valsts ieņēmumu dienesta, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Valsts darba inspekcijas, Uzņēmumu reģistra, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts vides dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes u.c.

Plašāk ar katru vebināra dienas programmu var iepazīties vietnē daridigitaliarhivs.lv.

Akcijas laikā ikviens iedzīvotājs tiek aicināts iesaistīties viktorīnā un pārbaudīt savu erudīciju e-pakalpojumu lietošanā. Tiešsaistes viktorīna no 19. oktobra līdz 23. oktobrim būs pieejama vietnē daridigitaliarhivs.lv.

Akcijas ietvaros programmas vietnē Facebook ikviens varēs piedalīties arī sociālo tīklu konkursā “Digitālais plecs”, kurā VARAM aicina ar radošu foto vai video vēstījumu parādīt, kā ikdienā tiek sniegta palīdzība kādam tuvam cilvēkam apgūt valsts e-pakalpojumus tiešsaistē, šādi stimulējot vēl lielāku cilvēku loku apgūt digitālās prasmes.

Akcija “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!” (iepriekš – “Dienas bez rindām”) tiek rīkota jau septītogadu. 2019. gada akcijā “Dienas bez rindām” sniegts vairāk kā 5 tūkstoši konsultāciju par e-pakalpojumiem. Pasākumā piedalījās rekordliels skaits valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī to filiāles visā Latvijā, kopumā – 340.

Kā liecina pērnā gada akcijas dalībnieku aptauja, 92% klientu pēc konsultācijas saņemšanas veidojusies lielāka izpratne par e-pakalpojumu izmantošanas ieguvumiem. Aktivitātē iesaistītās partneriestādes, minot galvenos iemeslus, kāpēc apmeklētāji atsakās no e-pakalpojumu lietošanas, izcēla digitālo prasmju trūkumu, ieradumu konsultēties klātienē, pārpratumu vai kļūdu iespējamības samazināšanu.

Papildu informācija:

Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiek sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultē sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu