Ziņas

VARAM un ĀM: Būtiski ir veicināt e-pakalpojumu izmantošanu arī ārvalstīs dzīvojošo tautiešu vidū

Informācija medijiem 28.09.2018.

Ņemot vērā, ka Latvijas pārstāvniecības ir tuvākais kontaktpunkts un nozīmīgākais palīgs dzīves situāciju risināšanā ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Ārlietu ministriju (ĀM) ši gada 26.septembrī rīkoja informatīvi izglītojošu vebināru konsulārajiem dienestiem. Tā ietvaros pārstāvniecību darbinieki tika iepazīstināti ar aktualitātēm e-pārvaldes jomā, tādējādi pilnveidojot vēstniecību darbinieku zināšanas, kas veicinātu ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu prasmes izmantot e-pakalpojumus.

Plašāka Latvija.lv pieejamo e-pakalpojumu izmantošana ir būtisks palīgs konsulārā dienesta darbiniekiem, lai viņi savus resursus varētu vairāk veltīt tiem pakalpojumiem, kurus nav iespējams veikt elektroniski. Tāpēc ļoti labs palīgs ir vairāk nekā 120 pieejamās dzīves situācijas, kas sniedz atbildes uz lielu daļu ikdienas situāciju.

Lai e-risinājumi būtu saprotami un pieejami maksimāli plašam cilvēku lokam – gan Latvijā, gan ārvalstīs dzīvojošajiem – notiek nepārtraukts darbs pie e-risinājumu un to aprakstu pilnveidošanas. Jau pašlaik cilvēkiem nav nepieciešams pārzināt katru e-pakalpojumu, bet gan jāspēj atpazīt aktuālo dzīves situāciju, lai to atrisinātu digitālajā vidē.

Nozīmīgs atbalsta e-risinājums ir personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte (eID), kas palīdz ne tikai identitātes apstiprināšanai klātienē, bet arī ļauj autorizēties portālos, lai saņemtu pakalpojumus, piemēram, portālā Latvija.lv, kā arī elektroniski parakstīt dokumentus. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā konceptuāli atbalstītie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā paredz, ka no 2022. gada eID karte būs obligāts identifikācijas dokuments visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu. Tāpat eID kartei tiks paplašinātas izmantošanas iespējas, piemēram, no nākošā gada e-parakstu skaits būs neierobežots, turklāt kartes derīguma termiņš būs desmit gadi.

Lai nodrošinātu iedzīvotāju mobilitāti un dokumentus varētu parakstīt ceļojot vai atrodoties komandējumos, no septembra viedtālruņu lietotājiem ir pieejama mobilā lietotne dokumentu e-parakstīšanai. Lietotne “eParaksts LV” ir bez maksas un darbojas viedtālruņos ar iOs un Android operētājsistēmām. Mobilā lietotne “eParakstsLV” viedtālrunī nodrošina dokumentu parakstīšana elektroniski, kā arī jau parakstītu dokumentu pārbaudi un nosūtīšanu adresātam. Lai parakstītu dokumentus lietotnē “eParakstsLV”, vispirms ir jāiegūst lietotne “eParaksts mobile” un jāizveido eParaksta parole portālā “eParaksts.lv .Šī gada pirmajos astoņos mēnešos līgumu par mobilās lietotnes “eParaksts mobile” izmantošanu parakstījušas jau vairāk nekā 20 tūkstoši personu.

Svarīgi panākt, lai digitālās prasmes rezultējas Latvijas iedzīvotāju pozitīvajos pieredzes stāstos un efektīvākā uzņēmējdarbībā, tāpēc vēl būtiskāka kļūst drošas saziņas ar valsti nodrošināšana. Lai iedzīvotāji un uzņēmēji varētu būt droši par savu datu aizsardzību un digitālo identitāti, valsts iestādes izmanto kopīgus risinājumus pakalpojumu sniegšanai elektroniski un klātienē, kas nodrošina to profesionālu attīstību, efektīvu resursu izmantošanu, savukārt lietotājiem – pozitīvu pieredzi. Tieši tādēļ izveidota e-adrese, lai elektroniskā vidē nodrošinātu garantētu, drošu un ērtu oficiālo saziņu starp valsts iestādēm un privātpersonām, tai skaitā, to nodrošinot vienas sistēmas ietvaros.

Jau iepriekš ziņots, ka VARAM īsteno integrētās komunikācijas un mācību programmu “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!”, kuras laikā tiek organizēt dažādi izglītojoši un informatīvi pasākumi, lai sniegtu palīdzību e-pakalpojumu lietošanā ikvienam un informētu sabiedrību par daudzveidīgajiem valsts un pašvaldību e-risinājumiem.

Papildu informācija:

Vita Krieviņa

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Peldu iela 25, Rīga, LV 1494

Tālr.: 67026533

E-pasts: vita.krievina@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” laikā tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .