Veselība

Veselīgs uzturs

Uzturs jeb ikdienas maltītes ļoti lielā mērā ietekmē mūsu pašsajūtu un veselības stāvokli. Sabiedrībā izpratne par veselīgu uzturu var atšķirties, tāpēc, meklējot padomus uztura jautājumos, aicinām izmantot uzticamus informācijas avotus. Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi veselīga uztura ieteikumus atbilstoši dažādiem dzīvesveidiem, piemēram, bērniem, grūtniecēm, veģetāriešiem.


Parasti uzturs vistiešāk atsaucas uz mūsu ķermeni, palielinoties vai samazinoties ķermeņa masai. Vienkāršākās ķermeņa masas pārbaudes cilvēks var veikt pats mājās, tomēr tās nesniedz pilnībā objektīvu ainu. Populārākās – ķermeņa masas indeksa aprēķins (ĶMI), vidukļa un gurnu attiecība, ķermeņa tauku masas noteikšana. Precīzai ķermeņa sastāva noteikšanai iespējams veikt diagnostiskos testus ārstnieciskajās iestādēs. ĶMI un ķermeņa svaru bez maksas iespējams noteikt arī Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās.

Uztura bagātinātāji

Lai arī vizuāli uztura bagātinātāji var atgādināt zāles, tomēr tie tādi nav. Uztura bagātinātāji nespēj aizvietot veselīgu, sabalansētu uzturu un fiziskās aktivitātes. Uztura bagātinātāji pēc savas definīcijas ir pārtikas produkti ikdienas uztura papildināšanai. Arī daļa aptiekās, kā arī specializētos veikalos nopērkamo produktu, kuri satur dažādus vitamīnus, minerālvielas, no augiem iegūtas vielas un citas visiem labi pazīstamas vielas, tādas kā zivju eļļa, glikozamīns, pienskābās baktērijas, ietilpst uztura bagātinātāju kategorijā.


Pirms uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams pārbaudīt veselības stāvokli pie ģimenes ārsta, kurš palīdzēs noteikt, vai un kādas papildus vielas, vitamīni Jums ir nepieciešami. Plašāka informācija par uztura bagātinātājiem, kā arī par uzturvielām, kuru trūkums visbiežāk ir raksturīgs Latvijas iedzīvotājiem, pieejama Zemkopības ministrijas (ZM) tīmekļa vietnē.


Ja tomēr vēlaties savu uzturu papildināt ar šāda veida līdzekļiem, iegādājieties tikai reģistrētus uztura bagātinātājus. Lai pārbaudītu konkrēta līdzekļa izcelsmi un statusu, izmantojiet Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Uztura bagātinātāju reģistru. Latvijā drīkst izplatīt tikai PVD reģistrētus uztura bagātinātājus.

Scroll Up